Historia

Kleniewski Tartak to przedsiębiorstwo, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością. To firma, w której wieloletnie doświadczenie uzupełnia się ciekawymi rozwiązaniami, podążającymi z duchem czasu. Dzieje się to dzięki dwóm pokoleniom: ojca i syna, Waldemara i Waldemara Juniora Kleniewskich. Spotykając się każdego dnia w pracy tworzą mocny filar całej firmy, która działa już od 1987 r. stale się rozwijając. Dziś Kleniewski Tartak to potężna firma, wyposażona w nowoczesny park maszynowy do obróbki drewna, której centrum niezmiennie stanowią ludzie z pasją. Przemiana jaką przeszedł tartak na przestrzeni dekad sprawia, że jego dzisiejszy obraz diametralnie różni się od początkującego zakładu z lat 80′. Zapraszamy do zapoznania się z przełomowymi datami w historii Tartaku.

1987 Rozpoczęcie działalności

Waldemar Kleniewski podjął decyzję o zakupie ziemi w miejscowości Bondyrz. Na terenie działki stały dwa budynki, a w jednym z nich znajdował się przedwojenny trak pionowy, który wówczas stanowił serce tartaku. Tuż po zakupie inwestycji powstała firma Zakład Tartaczny Kleniewski Waldemar.

1990 Zmiana profilu firmy

Kryzys ekonomiczny spowodował, że tartak z usługowego przerodził się w zakład produkcyjny. Zakład rozpoczął swoją własną produkcję tarcicy iglastej mokrej.

1992 Nieoczekiwana motywacja do działania

Niefortunne wydarzenie, jakim był pożar, podczas którego uległa spaleniu hala tartaczna, przyczyniło się do dalszego rozwoju firmy. W miejscu starego budynku, powstał nowy, wraz z nową linią produkcyjną wyposażoną w dwa traki FTA 60.

Tarcica dębowa w formie nieobrzesanej to surowy materiał, który umożliwia stolarzom indywidualną obróbkę i dostosowanie do konkretnych potrzeb projektu.
1993 Budowa pierwszej suszarni

Zapotrzebowanie na suchą tarcicę iglastą rosło. Budowa suszarni okazała się strzałem w dziesiątkę. W ofercie pojawiła się tarcica stolarska oraz możliwość podsuszania więźby dachowej.

1995 Poszerzenie asortymentu iglastego

Tartak stale się rozwijał w obrębie drewna iglastego. Powstała nowa hala produkcyjna, gdzie produkowano drewno heblowane oraz klejone.

1996 Budowa kotłowni

Nastąpiło rozpoczęcie budowy kotłowni, w której został umieszczony piec BINDER o mocy 3 MGW. Dodatkowo powstała ostrzalnia, a także kolejna hala pod zupełnie nową produkcję.

1997 Pojawienie się dębu

Oferta tartaku poszerzyła się o gatunek liściasty. Rozpoczęto produkcję fryzy, mozaiki oraz deski obrzynanej dębowej na eksport do Hiszpanii. W tym roku rozpoczęła się również budowa kompleksu 10 suszarni, każda o wsadzie 100 m3.

2002 Rozpoczęcie produkcji tarcicy dębowej stolarskiej

Po wybudowaniu suszarni rozpoczęto produkcję tarcicy stolarskiej. W tamtym okresie sprzedaż deski stolarskiej wynosiła 200-300 m3 miesięcznie.

2004 Zakup tartaku z Francji

W celu modernizacji linii produkcyjnej Waldemar Kleniewski podjął decyzję o zakupie całego kompleksu tartacznego z Francji, który został przewieziony i zamontowany w Bondyrzu. Kolejnym krokiem był zakup dźwigu do manipulacji kłód BALJER ZEMBROD, co znacznie wpłynęło na usprawnienie procesu produkcji.

2010 Budowa sortowni

Rosnąca produkcja tarcicy dębowej stolarskiej wymagała stworzenia dużej, ogrzewanej hali magazynowej, powstała więc sortownia o powierzchni 1400 m2.

2017 Nowa energia w firmie

Do firmy dołącza syn właściciela, Waldemar Junior Kleniewski, a tartak obiera konkretny kurs w kierunku mechanizacji i automatyzacji produkcji. Mocnym akcentem było zwiększenie przerobu surowca dębowego z 8 tyś. m3 do 12 tyś. m3 rocznie, co umożliwiło wejście na rynki zagraniczne. Do oferty wprowadzony został nowy produkt - kantówka dębowa.

2018 Wielki projekt

W poszukiwaniu najlepszych metod do produkcji tarcicy, Waldemar Junior rozpoczyna research dostępnych rozwiązań na rynku europejskim. Zapada decyzja o zakupie wózka BONGIOANNI marki PRIMULTINNI. Kolejno powstaje projekt linii oraz przebudowy istniejącej hali.

2021 Najnowocześniejsza linia produkcyjna w Europie
i kolejne modernizacje

Zostaje uruchomiona jedna z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie, pozwalająca na uzyskanie dowolnego rodzaju cięcia z niebywałą precyzją co do milimetra. Nowoczesna linia taśmowa wyposażona została w wózek włoskiej marki BONGIOANNI.
Zmodernizowane zostały suszarnie za sprawą autorskiego rozwiązania szwedzkiej firmy ALENT DYNAMIC, które pozwoliło na zoptymalizowanie suszenia pod kątem jego czasu trwania oraz potrzebnej do tego ilości energii.

Infrastruktura Tartaku

Linia produkcyjna T2

Jedna z najnowocześniejszych linii produkcyjnych w Europie, pozwala na uzyskanie dowolnego rodzaju cięcia. Wyposażona została w wózek włoskiej marki Bongioanni, którego posuw wynosi aż do 160m/min.

Linia produkcyjna T3

Pozioma taśmówka marki Boegli służy do przetarcia nietypowych kłód. Na tym stanowisku możliwe jest przetarcie klocka o średnicy 120 cm i długości do 12 m.

Manipulator podciśnieniowy

Stanowisko odbioru na T2 zostało wyposażone w manipulator podciśnieniowy marki Balz o udźwigu do 250 kg. Manipulator jest sterowany radiowo za pomocą pilota.

Kantówka dębowa jest idealnym rozwiązaniem do obróbki krawędzi mebli, drzwi, okien i innych elementów wykończeniowych, dodając im solidności i wyrafinowanego wyglądu.

Sortownia S1

Sortownia to ogrzewana hala magazynowa o powierzchni 1400 . Tu odbywa się sortowanie tarcicy pod kątem jakościowym oraz kompletowanie zamówień dla klientów.

Ostrzalnia O1

Duży przerób drewna wymaga częstej wymiany pił. Na terenie tartaku znajduje się oddzielny obiekt, gdzie piły poddawane są procesowi ostrzenia.

Warsztat W1

Wysoce rozbudowany park maszynowy oraz ciągła modernizacja tartaku, wymaga zaplecza technicznego. Warsztat mechaniczny stale realizuje projekty rozbudowy oraz trzyma nadzór nad bieżącym serwisem maszyn.

Biuro B1

Budynek biurowy stanowi nieodłączny element każdej firmy. Znajduje się w nim m.in. biuro obsługi klienta i sala konferencyjna, gdzie nasi interesanci mogą załatwić sprawy związane z zakupem produktów.

Stanowiska manipulacyjne Z1

Tartak jest wyposażony w dźwig do manipulacji dłużycy dębowej. Bajler Zembrod to wiodący producent dźwigów w branży drzewnej.

Tartak Kleniewski

Korowarka

Stanowisko do korowania surowca dębowego zostało wyposażone w korowarkę z głowicą frezującą marki Hava.

Kompleks suszarni

Łączna wartość wsadu suszarni komorowych w Kleniewski Tartak wynosi ponad 1200 . Suszarnie wyposażone są w szwedzki system firmy Alent Dynamic, który pozwolił na zoptymalizowanie suszenia pod kątem długości trwania procesu oraz potrzebnej energii.

Piec

Sercem tartaku jest piec na biomasę marki Binder o mocy 3 MGW. Piec jest przystosowany do spalania zarówno paliwa suchego jak i mokrego.

Ciągnik

Ważnym elementem w ciągu produkcyjnym jest ciągnik marki John Deere 6150M. Pojazd służy do przewożenia okrągłego surowca dębowego, ze stanowiska manipulacji na stanowisko przetarcia.

Ładowarka

Ładowarka marki JCB jest niezbędna podczas załadunku materiałów sypkich. Używana jest także do przewożenia pojedynczych kłód o niespecyficznych wymiarach.

Samochody transportowe

Tartak wyposażony jest we własną flotę transportową, w której skład wchodzą 2 samochody ciężarowe z platformami marki Scania. Ładowność każdego z pojazdów wynosi 24 tony.

EKOLOGIA

Surowiec okrągły, który pozyskujemy do produkcji naszej tarcicy pochodzi w głównej mierze z lasów państwowych posiadających certyfikację pozarządowej organizacji FSC – Forest Stewardship Council. Organizacja ta zajmuje się promocją zrównoważonej gospodarki leśnej. Certyfikat FSC jest obecnie najbardziej wiarygodnym i rekomendowanym przez ogólnoświatowe organizacje ekologiczne, takie jak WWF czy Greenpeace.

Ekologia

W naszej ofercie znajdują się produkty z certyfikowanego materiału. Uzyskując certyfikat FSC®(FSC® C005140) staliśmy się firmą, która wspiera działania proekologiczne, skupiające się na zrównoważonym użytkowaniu gruntów z pozytywnym wpływem na środowisko naturalne.

W trosce o środowisko tartak został wyposażony w nowoczesny ekologiczny piec na biomasę, który bezpośrednio wpływa na ograniczenie emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji. W piecu spalane są pozostałości po obróbce drewna, m. in. zrębka oraz kora. Dzięki temu tartak jest samowystarczalny w kwestii ogrzewania suszarni oraz pozostałych budynków.

W myśl idei „zero waste” każda kłoda, która wjeżdża na plac naszego zakładu zostaje całkowicie wykorzystana. Nieodłącznym elementem wyrobu tarcicy jest materiał poprodukcyjny, który zostaje całkowicie zagospodarowany. Część materiału, np. kora, jest wykorzystywana jako paliwo opałowe do naszego pieca na biomasę. Pozostałe sypkie produkty jakie jak: trocina są przeznaczone w głównej mierze do odsprzedaży.

NASI KLIENCI

Podczas obecności na rynku od 1987 r  KLENIEWSKI Tartak stał się specem w swojej dziedzinie.

Dzięki rzetelnej pracy, zyskaliśmy zaufanie wielu wiodących polskich firm z branży drzewnej.

Nieustający rozwój firmy zaowocował także zainteresowaniem ze strony naszych zagranicznych kontrahentów.

Zamówienie / kontakt

Zapraszamy do współpracy zarówno odbiorców krajowych (Polska) jak i z innych Państw Europejskich. Firma Kleniewski Tartak prowadzi stałe dostawy do Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch, Czech, Słowacji i Bułgarii.
Jesteśmy również otwarci na inne destynacje.

+48 84 660 70 53
+48 84 660 72 03
 
info@kleniewski.eu