TARCICA DĘBOWA STOLARSKA – 5 CECH TARCICY WYSOKIEJ JAKOŚĆI

Ostatnia aktualizacja: o godz. 12:15, 9 marca 2021 r.

Tarcica dębowa sucha to podstawowy surowiec drzewny dobrze znany od lat i chętnie wykorzystywany w wielu dziedzinach. Zastosowanie znajduje przede wszystkim w meblarstwie, stolarce otworowej, oraz do produkcji podłóg. W budownictwie zaś używana jest częściej tarcica z drzew iglastych, będąca tańszą alternatywą i łatwiejszą w obróbce. Jeśli jednak zależy nam na stworzeniu solidnych podwalin budowli, czy też drewnianych elementach eksponowanych warto zwrócić uwagę na dębinę. Jego cena jest znacznie wyższa niż gatunków iglastych, ale swoją trwałością i walorami estetycznymi rekompensuje mniej przyjazną część jaką jest cena.

Tarcica dębowa sucha jest tym najbardziej pożądanym jest surowcem wykorzystywanym do wykańczania wnętrz i produkcji wysokiej klasy mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Zaletą drewna dębowego są jego niepowtarzalne walory wizualne. Zależnie od sposobu obróbki oraz klasy jakości drewna, powstałe produkty mogą odznaczać się różnorodną stylistyką. Drewno dębowe jest dobrym wyborem zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i rustykalnych. Dębina kojarzona jest z ponadczasowością i elegancją, która nigdy nie wyjdzie z mody. Warto więc zapoznać się z cechami, które będą świadczyć o wysokiej jakości drewna dębowego.

Wybieraj tarcicę dębową certyfikowanego surowca FSC

Surowiec okrągły, który jest pozyskiwany na tarcicę dębową, powinien pochodzić wyłącznie z certyfikowanych lasów państwowych, które posiadają certyfikację pozarządowej organizacji FSC – Forest Stewardship  Council, zajmującej się promocją zrównoważonej gospodarki leśnej. FSC to obecnie najbardziej wiarygodny certyfikat, o zasięgu ogólnoświatowym, rekomendowany przez główne organizacje ekologiczne, takie jak WWF czy też Greenpeace. Zakłady produkcyjne korzystające z certyfikowanego surowca FSC, wspierają działania pro ekologiczne, polegające na zrównoważonym użytkowaniu gruntów. W takich działaniach upatrywane są liczne korzyści, zarówno dla środowiska naturalne, klimatu oraz ludzi, dlatego tak ważne jest, aby wybierać produkty odpowiedzialnie.

Tarcica dębowa – powtarzalna grubość

Tarcica dębowa powstaje w wyniku procesu przetarcia okrągłego drewna dębowego, potocznie zwana deskami. Dopiero tak przygotowany materiał może być wykorzystywany do prac stolarskich i ciesielskich. Deski dębowe wytwarza się przy pomocy pił tartacznych, na których wycinane są elementy o różnej grubości. Standardowe grubości to: 25 32 40 50 milimetrów. Najgrubsze z nich, tzw. kantówki wykorzystywane są często do budowy różnego rodzaju konstrukcji. Z kolei najcieńsza tarcica wykorzystywana jest np. do do produkcji opakowań. 

Świeżo ciętą tarcicę  można podzielić na dwie kategorie:

  • tarcicę nieobrzynaną, w której obrobione są jedynie dwie płaszczyzny deski, a pozostałe pozostają bez obróbki, często pokryte korą, 
  • tarcicę obrzynaną, w której obrobione zostają wszystkie krawędzie deski, włącznie z czołem

Co jest ważne podczas wytwarzania tarcicy, aby klasa maszyn jakie są używane do rozpiłowywania kłód, była jak najwyższa. Dzięki temu, każda deska zachowuje dokładnie taką grubość, jaka była pierwotnie zakładana w momencie cięcia. Straty na materiale, też będą o wiele mniejsze w przypadku cienkich i precyzyjnych pił taśmowych, które w trakcie przetarcia nie generują dużej ilości trocin, a rozpiłowanie jest równe na całej długości. Ważne aby deska, za każdym razem „trzymała tak zwaną swoją grubość”, co jest możliwe jedynie w przypadku pracy wysoko rozbudowanego i nowoczesnego parku maszynowego.

Odpowiednia wilgotność tarcicy dębowej

Wybór rodzaju deski, powinien przede wszystkim zależeć od planowanego jej przeznaczenia. W większości przypadków deski, zanim zostaną poddane procesowi obróbki np.: stolarskiej, muszą zostać odpowiednio wysuszone. Poziom wilgotności jaki powinna posiadać tarcica dębowa wynosi od 7 do 11%. Ze względu na grubość tarcicy, czas procesu suszenia, w jakim drewno uzyskuje wymagany poziom wilgotności waha się od 5 tygodni do 3 miesięcy. Wysuszone drewno zwane jest tarcicą stolarską, ponieważ jest już gotowe do obróbki u stolarza.

Aby deskę dębową uchronić przed odkształceniami, należy ją odpowiednio przechowywać. Tarcica magazynowana powinna być w miejscu, w którym zapewniony jest stały przepływ powietrza. Nie bez znaczenia jest także temperatura w jakiej przechowywana jest tarcica stolarska. Nie może ona być zbyt niska, by nie doszło do rozwoju grzybów, które z kolei przyczyniają się do rozkładu drewna. Aby temu zapobiec, tarcica powinna być składowana na specjalnych drewnianych przekładkach o grubości ok 25 mm, umożliwiających swobodny przepływ powietrza pomiędzy deskami.

Tarcica dębowa sucha – skrupulatna klasyfikacja deski

Klasyfikacja tarcicy dębowej, której wilgotność nie więcej niż 11% podlega ściśle określonym standardom. Oznacza to, że podczas procesu sortowania określana jest klasa deski dębowej, poprzez wizualną ocenę ilości wad drewna na m3 . Tarcice występują w różnych klasach jakości:

  • I klasa – tarcice o bardzo wysokich walorach wizualnych, biel obecna tylko na krawędziach; niedopuszczalne są pęknięcia wewnętrzne oraz wypadające sęki; dopuszczalne są zdrowe sęki na rogu deski, w przypadku szerokości większej niż 250 mm; dopuszczalne krótkie pęknięcia czołowe – nie rozwarte
  • II klasa – tarcice z dopuszczalnym bielem, nie tylko na brzegach ale również wchodzącym na odkrycie; dopuszczalne są zdrowe sęki do 3 sztuk oraz pęknięcia czołowe– nie rozwarte 
  • III klasa – tarcice z dopuszczalnymi sękami, o regularnym i nieregularnym kształcie; dopuszczalne: sęki nadpsute i dziury po sękach, pęknięcia czołowe – lekko rozwarte, pęknięcia rdzeniowe, biel dopuszczalny wchodzący na odkrycie
  • Tarcica z chodnikami owadzimi – tarcica z chodnikami po owadach.

Precyzyjne pomiary tarcicy dębowej

Wymiary tarcicy dębowej mogą być różne. Najpopularniejsze grubości w meblarskie to 40 50 mm. Jak już zostało wspomniane, poprawna grubość jaką powinna posiadać tarcica, jest zależna od wysoce precyzyjnego parku maszynowego. Jednakże w momencie gdy należy przygotować konkretne zamówienie na tarcicę, ważne jest, aby pomiary szerokości i długości każdej z desek były precyzyjne. Dlaczego? Przede wszystkim ma to wpływ na prawidłową wycenę zamówionego towaru. Wartość drewna określa się w zł/m3, a więc kluczem do sukcesu będzie wprawne oko brygadzisty wyposażonego w metrówkę lub niezawodny automatyczny system pomiarowy. Tarcica dębowa to jeden z droższych surowców drzewnych na rynku, dlatego precyzyjne pomiary desek, są bardzo istotne. Dla porównania, poniżej kilka przykładów gatunków liściastych oraz zestawienia ich uśrednionych cen (w PLN) w poszczególnych klasach jakości:

dąbjesonbukolchajawor
klasa 14 000 ,-2 800 ,-2 200 ,-2 000 ,-2 000 ,-
klasa 23 200 ,-2 500 , –1 700 ,-1 500 ,-1 500 ,-
klasa 32 800 ,-1 900 ,-1 400 ,-1 300 ,-1 200 ,-

Podsumowując, o ile zależy nam na tarcicy dębowej dopasowanej do określonych potrzeb i wymogów wysokiej jakości dobrym rozwiązaniem będzie szukać jej bezpośrednio od producenta. Mamy wtedy gwarancję, że tarcica powstała zgodnie z określonymi normami produkcyjnymi. Jej grubość będzie zawsze powtarzalna, a poziom wilgotności na odpowiednim poziomie. Także cena będzie korzystniejsza, a niżeli cena na tarcicę dębową, która jest dostępna w ramach oferty składów drewna. Warto więc mieć te aspekty na uwadze, podczas poszukiwania wysokiej jakości dębowej tarcicy stolarskiej.